O roatánu

Ostrov roatán

Hledáte karibský sen? Pak jste správně na ostrově Roatán, který se nachází mezi ostrovy Utila a Guanaja a svojí rozlohou se řadí mezi největší ostrov Hondurasu. Je přibližně 77 km dlouhý a v jeho nejširším rozpětí dosahuje 8 km.

Ostrov se nachází u středoamerického korálového útesu (Mesoamerican Barrier Reef), což je druhý největší korálový útes světa a největší v Karibiku. Proto se Roatán stal Mekkou potápěčů, zaoceánských lodí a milovníků přírody. Turistický průmysl zde tvoří nejdůležitější odvětví, ačkoli rybaření je pro ostrovany rovněž významným zdrojem příjmů. Na pevninu, do cca 65 km vzdálené La Ceiba, se dostanete pomocí lodě z hlavního přístavu nebo letecky z mezinárodního letiště u hlavního města. Na pevnině v Hondurasu je jazykem číslo jedna španělština, která je i úředním jazykem. Především v západní a střední části ostrova se domluvíte velmi dobře i anglicky.


Roatán je známý svými korálovými útesy, které jsou druhé největší na světě po australských. Díky tomu nabízí potápění a šnorchlování překrásný pohled na podmořský svět plný tropických rybek, želv nebo mořských koníků. Kolem ostrova jsou také delfíni a nádherní velrybí žraloci. Za potápěním se žraloky a také za rejnoky se nejčastěji jezdí na přilehlý ostrov Pigeon odkaz na lokalitu ostrova kde je rovněž panenská příroda. Statisíce turistů navštíví Roatán každý rok. Návštěvníci obdivují především pohodový životní styl, nádherné moře, příjemné klima, Copán (Mayské památky v Hondurasu) a kupují si zde vlastní bydlení, čímž trh s realitami prochází obrovským rozmachem. Ekonomika na Roatánu rok od roku roste.

Hlavní město

Centrem a hlavním městem ostrova je jednoznačně Coxen Hole, ležící na jihozápadě ostrova. Najdete zde letiště a 2 velké přístavy zaoceánských lodí. Na východní straně ostrova je oddělen 15 m širokým říčním kanálem s chráněnými mangrovy. Tato část se nazývá Helene (španělsky Santa Elena). Coxen Hole (Hlavní město) je největší město na Roatánu. Nachází se zde letiště, všechny úřady a přístaviště zaoceánských lodí. V blízkosti letiště se nachází mnoho supermarketů, kde je obrovský výběr potravin. Ulice v centru jsou velmi úzké a velmi často je město plné troubících aut, mezi kterými pobíhají místní obyvatelé. Fanoušci nočního života nesmí toto město s mnoha bary a hospodami v lokalitách West Bay a West End rozhodně minout.

Měna a služby

Měnou na ostrově je Lempira. Platit se dá všude ale i americkými dolary. 1 dolar odpovídá přibližně 24,5 Lempirám. Pokud chcete dobrý kurz, je dobré platit ve velkých supermarketech v dolarech a nechat si vrátit v Lempirách. Banky také nabízí poměrně slušný kurz. Na západní části ostrova se nachází také mnoho bankomatů, ze kterých můžete vybrat jednorázově maximálně 5000 Lempir nebo 200 dolarů.

Lékařské služby zajišťují moderní soukromé kliniky a staví se velká nová nemocnice s péčí srovnatelnou zkušenostem z Evropy nebo USA.

Při dlouhodobém nebo trvalém pobytu mohou vaše děti navštěvovat soukromé Montessori školky i školy, případně je zde dostupné i místní školství. Vše najdete na západě ostrova.

Na ostrově je nezbytné mít pronajaté auto nebo motocykl. Případně můžete použít taxi, které je ale pro anglicky mluvící turisty dražší.

Elektřina na ostrově je 120 V a 60 Hz, zásuvky jsou stejné jako v USA. Doporučuje se používat adaptéry, které vyrovnávají napětí, abyste si při dlouhodobém používání nepoškodili elektrické přístroje. Občas se stane, že vypadne elektrický proud, především v období dešťů. Obnovení trvá většinou v rozmezí několika minut až hodin. Na většině ostrova neteče z kohoutků pitná voda, vyjma resortů s vrty na pitnou vodu. Pod ostrovem je obrovská zásoba pitné vody. Pitnou vodu koupíte v plastových lahvích v supermarketu, velké barely za pár desítek Lempir dodává firma Sun.

Volný čas

Mezi centra potápěčů jednoznačně patří West Bay, ale pod vodu se dostanete téměř na každé části ostrova. Potápěči si velice pochvalují různorodost podmořského dna.

Na ostrově žijí také kolibříci, papoušci, opice, leguáni a delfíni.

Roatán má tropické klima s teplotami kolem 28 stupňů a teplota oceánu se pohybuje také kolem 28 stupňů Celsia, což zajišťuje celoroční sezónu. Milovníci sportu a adrenalinu se na Roatánu mohou věnovat kaitingu, šnorchlování, potápění za delfíny (Delfíni), rybaření, Zipline, golfu na třech hřištích, navštěvovat fitcentra nebo se věnovat cyklistice. Labužníci si přijdou na své v místní rumárně, dvou místních čokoládovnách, pivovaru (i s Českým pivem, které nechutná jako české pivo 😊), který stavěli Češi.

Punta Gorda je největší osada s lidmi, kteří se nazývají Garifuna People. Ti mají kořeny v Africe a zachovávají si svou kulturu a způsob života. V neděli hrají na bubny, tancují a mluví speciálním garifunským jazykem.

Gastronomie

Veškeré jídlo, na které jste zvyklí v Evropě nebo USA na ostrově koupíte v supermarketech Eldon`s nebo obchodech s potravinami. Místní ovoce a zeleninu koupíte levně také na ulici u místních obyvatel, kteří to mají kvalitnější než supermarket. Pokud se umíte přizpůsobit lokálnímu trhu a vařit především z místních potravin, budete nejen zdraví, ale ještě ušetříte. Oblíbenou úpravou jídla je smažení a grilování. Vyhledávaná příloha je rýže, fazole a pasta z fazolí.

Restaurace na ostrově nabízí obrovskou škálu kuchyní, od tradičních místních pokrmů, přes mexickou kuchyni, italské a francouzské speciality, argentinské steaky, japonské sushi až po thajskou a čínskou kuchyni. Ceny začínají od 8 dolarů za jídlo. U místní komunity se můžete najíst za nižší ceny, za podmínky, že navážete přátelské vztahy. Většina kvalitních restaurací se nachází na West Endu a na pláži West Bay. S rozvojem ostrova se gastronomie zlepšuje i směrem na východ.

Alkohol má na Roatánu vysokou oblibu. V obchodech i restauracích seženete širokou škálu piv od lokálních přes dovezené. Ceny v obchodech se pohybují od 20 Lempir za třetinku piva, v hospodě pak kolem 50 – 100 Lempir, v luxusní restauraci i 200 Lempir a více. Co se týče vína, dováží se sem především z Chile. Láhev vína koupíte v obchodě od 120 Lempir. V restauraci je sklenka vína obvykle dvakrát i třikrát dražší než láhev piva. Oblíbený je ale především místní rum, který koupíte již od 120 Lempir za lahev. Koktejly vytvořené z rumu stojí od 150 Lempir. Pokud „vychytáte“ tzv. Happy Hours, můžete si dát dva drinky za cenu jednoho a podobná zvýhodnění. Místní specialitou je ovšem Rum Punch, což někdo překládá jako rumový punč, někdo jako rumovou pěst. Skládá se z více druhů rumů, v poměru ½ rumu a ½ džusu.

Pokud jste milovníkem nedotčené přírody, jedinečné fauny a flóry, skvělých koktejlů a vodních aktivit, jste v Karibiku na správném místě.