Bitcoinové akadémia na Roatáne. Nemožné ? Príďte sa presvedčiť :)

Dávnejšie sme sa pohrávali s myšlienkou otvorenia Bitcoinovej akadémie. Predstavovali sme si ju ako miesto, kde sa môžu osobne stretnúť ľudia, ktorí sa radi zamýšľajú nad témou slobody, “zdravých peňazí” a odkiaľ by sme mohli napĺňať naše poslanie povzdelať 100 000 000 ľudí o Bitcoine. Číslo nie je čisto náhodné, predstavuje počet satoši v 1 bitcoine. Cestou na dovolenku na Roatán nás nenapadlo, že to bude práve Honduras, kde otvoríme našu Bitcoinovú akadémiu, resp. prvé Bitcoinové edukačné centrum v Hondurase - https://www.amityage.com/.

Datoval sa marec 2022, kedy sme sa rozhodli preskúmať krásy Roatánu, karibského ostrova s druhým najväčším koralovým útesom na svete. Keď nám kamarát povedal o Roatáne, netušili sme čo TO je a kde sa TO nachádza. Samozrejme to v nás vyvolalo o to väčší chtíč spoznať TO, spoznať HO. Zhodou náhod bol v čase našej dovolenky na Roatáne organizovaný "Build Próspera Summit 2022". Išlo o neformálne stretnutie cestovateľov, podnikateľov, ktorí sa zaujímali o projekt Próspera a prišli preskúmať, čo môžu spoločne vybudovať. My sme sa radili len k skupine cestovateľov a podnikateľov. O projekte Próspera sme nikdy predtým nepočuli. Zistili sme, že Próspera je súkromné mesto a špeciálna ekonomická zóna (ZEDE - Zone for Employment and Economic Development). Táto prostredníctvom nízkych daní, privatizovanej vlády, sociálnych služieb a samoregulácie podnecuje ekonomický rozvoj a inovácie. Próspera je nezávislá od štruktúry Hondurasu, je však naďalej viazaná honduraskou ústavou a jej trestným zákonníkom. Dôvodom prečo sme sa začali zaraďovať aj do skupiny ľudí zaujímajúcich sa o projekt bolo, že v Próspere neplatíte dane z bitcoinových ziskov a zároveň môžete platiť bežné dane v bitcoine. Okrem veľmi priateľského daňového zaťaženia môžete v súčasnosti viesť účtovníctvo v bitcoine. Založenie firmy v Própere zaberie presne 15 min.a podanie DPH 5 minút. Pri predstave byrokracie na Slovensku si nás Próspera absolútne získala. Vyššie spomínaný summit sme teda využili na prezentáciu svojich predstáv o Bitcoinovom edukačnom centre a obratom sme dostali ponuku prenájmu budovy na najvyššom bode Roatánu s najlepším výhľadom. A tak sme v novembri roku 2022 otvorili prvé bitcoinové edukačné centrum v Hondurase. Musím povedať, že nie úplne obyčajné.

V našom centre si popri cibrení finančnej gramotnosti vycibríte aj Vaše chuťové bunky. Okrem skvelej honduraskej kávy a jedla inšpirovaného ostrovom si vychutnáte úžasný 360-stupňový výhľad na Roatán. Za všetko môžete zaplatiť bitcoinom, teda okrem toho výhľadu, ten je zadarmo :D Ideme si naratív, že naša akadémia je miestom, kde môžete len jeden krát za život platiť dolármi a lempirmi (zákonné platidlo Hondurasu). Pýtate sa prečo ? Lebo v našej akadémií Vás naučíme bitcoin používať, prakticky a jednoducho. Prevedieme Vás cestou od založenia si bitcoinovej peňaženky, cez nakúpenia si prvých satoshi (časť bitcoinu) až po zaplatenie si svojej kávy bitcoinom. Nemusíš byť teda milionár, aby si si mohol “kúsok” bitcoinu zaobstarať aj pre seba.

V našom vzdelávacom centre môžete využívať výhody prvého a jediného Bitcoin bankomatu na Roatáne. Môžete si tu kúpiť bitcoin za hotovosť v USD a tiež ho predať za USD bez poplatkov. Nie sme však jediné miesto, kde môžeš platiť bitcoinom. Na ostrove je už komunita miestnych obchodníkov (cca 60), ktorých môžeš platbou v bitcoine podporiť. Vieš si prenajať auto, ísť sa potápať alebo zaplatiť za služby zubárovi. Bez ohľadu na to, či ste v Bitcoine nováčik alebo sa v ňom dobre vyznáte a chcete sa len zoznámiť s ďalšími kolegami, môžete s nami absolvovať Bitcoinovú zážitkovú túru po Roatáne. Ukážeme vám zaujímavosti tohto pirátskeho ostrova a zavedieme vás do zariadení, ktoré prijímajú platby v bitcoinoch.

Našim poslaním je vzdelávať miestnych obyvateľov a návštevníkov o budúcnosti peňazí. To najlepšie, čo môžete urobiť pre seba a svoju finančnú budúcnosť, je dozvedieť sa, čím je Bitcoin výnimočný, a začať ho používať. Učíme ľudí základy, ako si zabezpečiť svoje bitcoiny, ako sa vyhnúť podvodom a byť finančne zodpovedný. Pre miestnych obyvateľov má používanie Bitcoinu oveľa väčší zmysel ako pre Európanov, ktorí Bitcoin vnímajú skôr ako alternatívnu investíciu. V Európe fungujú banky aj kreditné karty – v Hondurase je bankový systém zložitejší, a teda ľudia viac vnímajú benefity, ktoré so sebou Bitcoin prináša. Zároveň Honduras je krajina susediaca so Salvadorom (prvá krajina, kde je Bitcoin oficiálne platidlo), takže ľudia sú vnímavejší k tomu, že Bitcoin vôbec existuje a že to nie je podvod.

Naše edukačné aktivity financujeme vďaka ťažbe bitcoinu v Paraguaji. Značnú časť zisku venujeme komunite a investujeme naspäť do nášho vzdelávacieho programu. Už viac ako 2 500 ľudí absolvovalo osobne naše edukačné workshopy. Ktokoľvek si môže zakúpiť u nás stroje na ťaženie a ťažiť s nami. Okrem zaujímavej investície tak môžeš podporiť naše vzdelávacie aktivity.

Na Roatáne sa nám teda podarilo vytvoriť miesto, kde sa môžete prakticky dozvedieť všetko, čo potrebujete vedieť o histórií peňazí, o peniazoch ako takých a o tom prečo považujeme bitcoin za digitálne zlato, resp. zdravé peniaze.

V angličtine existuje slovo, veľmi archaické a málo používané, „AMITY“. Amity v preklade znamená spoločenstvo, priateľstvo, spoluprácu, mier a harmóniu. Bitcoin považujeme za technológiu, ktorá nás môže priviesť do éry, kedy budú ľudia viac spolupracovať vďaka globálne zdravým peniazom. Veríme, že nás privedie do veku lepšej spolupráce, harmónie a spolupatričnosti. Do veku priateľstva. AmityAge. Preto sme sa rozhodli pomenovať našu spoločnosť AmityAge, aby si každý deň pripomínali kam smerujeme a čo nám Bitcoin prináša.