Karibik pro rodiny - ideální destinace pro život a vzdělávání dětí v Karibiku?

Spousta z vás se ptá, jestli je nebo není zdejší ostrov ideální pro život s dětmi. Pojďme si tedy více rozebrat toto téma.

Na začátku je velice důležité vědět z čeho tady budete žít, jestli máte nějaký příjem, který vám plyne dál z toho, co jste dělali, než jste se sem odstěhovali (např. IT, máte firmu, rentu, důchod atd.). Je třeba si uvědomit, že záleží na tom, jak moc nároční jste a jak vysokou máte životní úroveň? Dům jste koupili na úvěr nebo z hotových peněz, musíte ho splácet nebo ne?

Pokud tu máte děti, nesporná výhoda je, že se časem naučí perfektně a plynule anglicky a španělsky, počítejte s tím, že i rychleji než dospělí. Jsou tu i školy Montessori pro vás, kteří vyznáváte toto vzdělávání, stejně jako mezinárodní školy, kde se uznává vzdělání z této školy i v Evropě. Nebo vaše děti mohou studovat na dálku či v takzvaném režimu domácího vzdělávání. A jednou za půl roku, buď na dálku, on-line nebo fyzicky, děti skládají zkoušky v ČR. Někteří rodiče s dětmi létají na přezkoušení osobně, vše je o tom, jak si to nastavíte a co vám vyhovuje nejlépe. Vaše děti úplně stejně mohou chodit do školy s místními obyvateli po celém ostrově. Mezinárodní školy jsou spíše na západní straně ostrova, kde západ a střed jsou rozvinutější a žije zde více americké a kanadské populace. Na východě je spíše klid a školy místních obyvatel, tedy ne mezinárodní i toto se časem určitě posune. Pokud zde chcete být s dětmi, tak doporučuji spíše západní stranu ostrova, nechcete přeci jen vozit děti denně hodinu tam a hodinu zpět, to nedává ani časový ani ekonomický smysl. Pokud využíváte mezinárodní školu, která uznává vzdělání, které vaše děti projdou i u nás v ČR.

Jinak pokud vy nebo vaše děti máte nějaké zdravotní problémy, tak věřte že karibský ostrov Roatán je pro vás a vaši rodinu ideálním místem. Jednak je tu velice stálé počasí, kde v zimě neklesá teplota vzduchu pod 24 stupňů, moře je v zimě teplejší než vzduch. Je to nejzelenější ostrov Karibiku, je zde pitná voda pod celým ostrovem.

Můžete si tu samozřejmě kupovat i americké hamburgery, já dávám přednost koupit si u cesty u místních prodejců kokos za 20Kč nebo za 50Kč deset oloupaných pomerančů, které jsou čerstvé. Každý, jak mu je libo. Pokud jste zvyklí vařit. na místním trhu seženete batáty, brambory, mrkve, ananas, zelí, rajčata, salát a vše další co vaše kuchyně ocení. Stejně jako se dá sehnat místní med nebo jakékoliv plody moře od našich místních kamarádů, které jsou čerstvě ulovené od ryb přes humry, škeble až nevím po co. Mít kvalitní natural stravu je pro tělo základ.

Stejně tak jsme na ostrově, tedy vzduch, který tu vane, pokud nejste zrovna v zácpě, tak je všude na ostrově, vyšších polohách nebo u moře léčivý, stejně jako vitamín D, který je klíčový pro některé procesy v těle. O mořské vodě a jejich léčivých schopnostech a minerálech, které si bere vše, co potřebuje pro vaše tělo přes největší orgán vašeho těla, což je kůže, se ani nemusíme bavit.

Co opravdu potřebujete je auto. Bez toho se neobejdete. Pokud mluvíte anglicky, tak taxi je dražší, pokud mluvíte španělsky (pozn. autora – španělsky moc nemluví turisti, hlavně Američani), tak taxi máte levné a jezdí všude, ale je třeba znát místní ceny, občas to někdo zkusí jako na turistu.

Co ještě stojí za zmínku, moře je tu velice teplé a vhodné i pro malé děti. Jelikož je tu dost resortů, kde je z kraje velice málo vody, i pro malé děti, které si mohou hrát na pláži bez toho, abyste o ně měli nějaké obavy.

Pokud se sem chcete přestěhovat doporučuji vám, pokud můžete, sem odjet třeba na 3 měsíce, vše si odzkoušet na vlastní kůži a teprve potom se rozhodnout, jestli je tento kus ráje právě pro vás nebo ne. A to i v případě, že si zde chcete koupit dům. Je lepší předtím investovat na tuto dobu do pronájmu. A proč 3 měsíce? Upřímně, za 3 týdny nebo měsíc nic moc nezjistíte. Za 3 měsíce tady máte zkušenost a jasno jestli ano nebo ne, i to, jestli vám nechybí sociální vazba, kterou máte v Evropě.

Tak jak se to ještě zlepší všechno za hranici této reality?