Karibský životní styl - Od pláží na West Bay, po klidné oblasti ostrova Roatán

Roatán je krásný karibský ostrov v ráji. Západní, asi nejkrásnější pláž, patřící mezi nejhezčí a nejvyhlášenější pláže světa, je určitě West Bay, kde je krásný bílý písek, průhledné moře, prostě Karibik.

Západní strana je velice rozvinutá a ostrov se mění před očima. Na západě najdete bary a restaurace, stejně jako na West End, kde si vyberete, co chcete, od místní čokoládovny, místní výrobu čokolády, přes rumárnu s pravým karibským rumem až po delfíny a jízdu na laně nad džunglí. Stejně tak pěti a čtyřhvězdičkové hotely s luxusním vybavením a bazény, restaurace a noční život. Takže pokud jste člověk, který má rád tyto věci, doporučuji se i ubytovat v této části.

Zde na západě je nejvíc potápěčských center, jelikož se nacházíme na druhém největším korálovém útese na světě, hned po Austrálii. Takže jestli šnorchlujete, tak tady máte velikou příležitost se setkat s krásným podmořským životem.

Pokud jedete ze západu tak zde je dokončená nová hlavní betonová komunikace jako okruh po západní straně ostrova, který jednak přispívá k rozvoji této strany ostrova před východem, ale i prospívá vašemu autu. Ze západu se dostanete buď k pivovaru, který pomáhali zakládat Češi nebo třeba k hlavnímu městu Coxen Hole, kde najdete vše, na co si vzpomenete. Od supermarketů, kterým já se spíše vyhýbám a podporuji místní prodejce a obyvatele, přes nemocnici, a ne jednu benzínku, včetně amerických produktů jako je zmrzlina nebo jídlo západních korporací.

V Coxen Hole máme i různé trhy, kde prodávají místní, to je něco pro mě. Zde koupíte vše, od kmínu, který v Eldonu (nadnárodní supermarket něco jako Tesco) není, přes každý den čerstvou zeleninu a ovoce, boty, veškeré vybavení domu a spoustu dalších věcí, na které si vzpomenete. Můžete si tedy velice dobře vybrat, jestli se přikláníte k západnímu stylu stravování z polotovarů nebo si raději uvaříte z čerstvých surovin to, co váš bio stroj chce. Je to na vás.

Na západě zatím přistávají obří zaoceánské lodě, které chrlí na ostrov tisíce turistů denně. Ti hýbou ekonomikou nejen místní, ale i podporují významně Honduras a do jeho pokladnice přispívají velkou měrou.

Roatán je perlou Karibiku. Pokud jste tu dýl, nezapomeňte loďkou navštívit okolní přilehlé ostrůvky.

Směrem na východ od velkých zaoceánských lodí (Cruise) se nachází i jediné velké letiště na ostrově, kdy se sem dostanete buď lety z USA nebo z pevniny. Po cestě směrem na východ, se zhoršuje cesta, po které jedete, je v plánu její nový povrch. Po cestě najdete městečka, vesnice místních, jednu páteřní cestu vedoucí úplně na konec ostrova. Po cestě můžete potkat ochranné centrum leguánů, atrakci papoušků, opic nebo třeba místní zpracování ryb, kdy místní rybáři každý den ráno dovezou svoje úlovky, které se tu zpracovávají. Ale můžete si i dojet koupit rybu, kterou chcete, krevety a ostatní mořské mňamky.

Dále na východ, někde okolo středu ostrova, se nachází i Bitcoin centrum. Dnes se dá na Roatánu platit Bitcoinem v cca 60 a více místních obchodech, restauracích a Bitcoin akceptuje i naše firma Green Hill Investments S.A. Například u plateb za ubytování nebo půjčení auta, skútru nebo motorky, stejně jako koupi pozemku či domu.

Směrem dále na východ vnímáte více krásy syrového ostrova. Pokud jste fanoušci klidu, tak tohle bude pro vás.

Na skoro konci ostrova se nachází další, ještě panenská pláž, Camp Bay, kde najdete krásný písek a moře a pravý Karibik. Zatím ještě bez lidí. Jak dlouho to vydrží? Těžko říct. Zatím to tak je. I na této straně se staví a ostrov se rozvíjí. Pokrok prostě nezastavíš. Na konci je známá La Sirena, bar a restaurace, kde dostanete Rum punch, místní pití. V půl litru dostanete cca 1:1 pravý karibský rum a džus.

Pokud byste jeli dále lodí, dostanete se do krásných mangrovů, kterými se dá projet na přilehlé ostrovy jako je sv. Helena nebo Piguin, kde se dá potápět s rejnoky a žraloky útesovými, kteří vám neublíží.

Pokud chcete dojet můžete využít i našich služeb, pokud to cítíte jako přínos pro vás. Tak co na to říkáte?